Jak zostać kierowcą motocykla? Kurs, egzamin, wymagania

Jak zostać kierowcą motocykla? Kurs, egzamin, wymagania

0 przez manadmin

Aby zostać kierowcą motocykla, nie wystarczą dobre chęci. Trzeba być zdrowym i w odpowiednim wieku, a poza tym zdać państwowy egzamin poprzedzony odbyciem kursu.

Kursy dla kierowców ? kategoria A

Motocykle na polskich drogach można spotkać coraz częściej. A im więcej ich widać, tym więcej osób zastanawia się nad zyskaniem uprawnień do prowadzenia tego typu pojazdów. Do tych właśnie osób skierowany jest poniższy artykuł. Wyjaśniamy w nim, jakie wymagania należy spełnić, by zdobyć prawo jazdy kategorii A, na czym polega egzamin i co obejmuje przygotowujący do niego kurs.

Aby wziąć w nim udział, trzeba mieć przynajmniej 23 lata i 9 miesięcy. Do egzaminu sprawdzającego kompetencje kierowcy motocykla możemy bowiem podchodzić dopiero od 24 roku życia. Wyjątkiem są ci, którzy ukończyli 20 lat, a od dwóch mają już prawo jazdy kategorii A2. Można je zdobyć, będąc pełnoletnim, ukończywszy kurs składający się z 30 godzin lekcyjnych teorii (w tym 4 godzin na temat pierwszej pomocy) i 20 godzin praktyki.

Podobne kategorie

Prawo jazdy kategorii A2 pozwala kierować motocyklami o mocy silnika mniejszej niż 35 kW (ok. 47 KM) i nieprzekraczającej 0,2 kW na kilogram masy własnej pojazdu (czyli np. popularną hondą CB500), a także motocyklami trójkołowymi, których moc nie przekracza 15 kW. Oprócz tego istnieją jeszcze kategorie AM i A1, dostępne odpowiednio od 14 i 16 roku życia, oczywiście za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Kategoria AM dotyczy lekkich quadów i motorowerów, kategoria A1 natomiast to motocykle o mocy mniejszej niż 11 kW (ok. 15 KM). Prawo jazdy kat. A pozwala kierować wszystkimi wymienionymi pojazdami, jak również tymi o większej mocy silnika, a ponadto wyposażonymi w przyczepę.

 

Egzamin praktyczny

Egzamin na przykład zdaje się na jednośladzie, którego masa to co najmniej 200 kilogramów, a moc przekracza 54 KM (jak np. suzuki gladius czy honda CBF125). Przyszły kierowca musi m.in. wyprowadzić go z ?garażu? na placu manewrowym, wykonać wolny i szybki (min. 30 km/godz.) slalom, przejechać przez klasyczną górkę czy wykonać hamowanie awaryjne. Potem następuje trwający minimum 25 minut sprawdzian umiejętności w rzeczywistych warunkach drogowych, wcześniej zaś oczywiście trzeba zdać egzamin teoretyczny.

Egzamin teoretyczny

Obejmuje on 20 pytań z wiedzy ogólnej i 12 dotyczących kierowania motocyklami. Są to pytania testowe z jedną poprawną odpowiedzią do wyboru, jednak każde z nich ma nieco inną wartość, w zależności od tego, jak duże znaczenie dla bezpieczeństwa ma znajomość danego zagadnienia.

? Aby pomyślnie zdać egzamin, trzeba zdobyć przynajmniej 68 punktów na 74 możliwe ? informuje nasz rozmówca z wrocławskiej szkoły nauki jazdy Manewr.

Kurs

Do egzaminu teoretycznego można przygotować się we własnym zakresie, a w ramach kursu na prawo jazdy kategorii A odbyć już tylko 20 godzin zajęć praktycznych. W przeciwnym razie czeka nas wcześniej 30 godzin teorii, z czego 4 godziny z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Warto zdawać sobie też sprawę z tego, że aby w ogóle przystąpić do kursu, oprócz wymaganego wieku trzeba też spełnić jeszcze dwa warunki. Pierwszym jest uzyskanie orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem, drugie zaś to założenie w wydziale komunikacji tzw. PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę.