Co obejmuje prawo jazdy kategorii A1?

Co obejmuje prawo jazdy kategorii A1?

0 przez manadmin

Prowadzenie pojazdów jest marzeniem wielu młodych ludzi. Chcąc samodzielnie poruszać się samochodem, należy poczekać do osiągnięcia pełnoletniości i zdać prawo jazdy kategorii B. Jednak wiele osób chciałoby również móc poruszać się jednośladem. W przypadku prawa jazdy na motocykl wystarczy mieć ukończonych 16 lat, jednak uprawnienia osiągnięte w tym wieku pozwalają na prowadzenie tylko niektórych jednośladów. Co obejmuje prawo jazdy kategorii A1 i kto może je otrzymać?

Jakie uprawnienia otrzymuje osoba, która ma prawo jazdy kategorii A1? 

Wiele osób chciałoby mieć uprawnienia do kierowania motocyklem, dlatego w ostatnich latach wzrosło pożądanie na uzyskanie prawa jazdy kategorii A. Jednak z uwagi na obwarowanie surowym kryterium wieku część kursantów decyduje się na przystąpienie do kursu na prawo jazdy kategorii A1, dzięki któremu można uzyskać nieco bardziej ograniczone uprawnienia. Osoba, która zda egzamin, ma możliwość prowadzenia motocykla o pojemności skokowej silnika 125 cm3 oraz o jego maksymalnej mocy 11 kW i stosunku mocy do masy własnej 0,1 kW/kg. Oprócz tego kierowca, który ma prawo jazdy kategorii A1 może również prowadzić wszystkie pojazdy z kategorii AM i motocykle trójkołowe,  których maksymalna moc wynosi 15 kW. Ma również możliwość prowadzenia zespołu pojazdów połączonych za pomocą przyczepy, które obejmują pojazdy wymienione wyżej, jednak takie uprawnienia działają jedynie na terenie Polski.

Jak wygląda przygotowanie do egzaminu? 

Aby móc przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii A1, należy odbyć stosowny kurs. Ważne jest, że aby móc kierować motocyklem, należy mieć ukończone 16 lat. Dla wielu młodych osób kluczową informacją jest, że kurs na motocykl można rozpocząć na trzy miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku. Aby móc przystąpić do egzaminu, należy odbyć kurs, który składa się z co najmniej trzydziestu godzin szkolenia teoretycznego, na którym kursantom przekazywane są najważniejsze informacje dotyczące zasad ruchu drogowego, prowadzenia jednośladów czy zasad dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Drugą częścią kursu jest szkolenie praktyczne, na którym kursanci uczą się prowadzenia motocykla na placu manewrowym oraz uczestniczenia w ruchu drogowym. Część praktyczna kursu składa się z dwudziestu godzin nauki.