Prawo jazdy na autobus we Wrocławiu ? kategoria D

Praca w transporcie może obejmować przewożenie rzeczy lub osób. Z tego powodu kandydaci, którzy przygotowują się do zawodu kierowcy, powinni wybrać odpowiedni rodzaj kwalifikacji wstępnej. Doświadczeni kierowcy, którzy pracują w transporcie pasażerskim, muszą co kilka lat odnawiać uprawnienia. Umożliwia to szkolenie okresowe kierowców ukierunkowane na przewóz osób. Do wożenia pasażerów konieczne jest też prawo jazdy na autobus. Tego typu środek transportu obejmuje kategoria D.

Prawo jazdy na autobus we Wrocławiu ? kategoria D

Prawo jazdy na autobus, czyli prawo jazdy kategorii D jest uzupełnieniem oferty szkoleniowej szkoły nauki jazdy Manewr. Takie szkolenia są przeznaczone dla osób zainteresowanych wykonywaniem zawodu kierowcy autobusu ? zarówno w transporcie krajowym czy międzynarodowym, jak i w komunikacji miejskiej. Prawo jazdy na autobus pozwala też na realizowanie usług wynajmu pojazdu do obsługi wycieczek, wesel czy imprez okolicznościowych. Naszych kursantów rzetelnie przygotowujemy do teoretycznej oraz praktycznej części egzaminu na prawo jazdy kategorii D.

Kat. D uprawnia do kierowania:

  1. autobusem,
  2. zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
  3. pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Prawo jazdy kategorii D ? wiek kandydata na kierowcę:

Wymagany minimalny wiek do kierowania autobusem wynosi 24 lata z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1, ust. 3 pkt 2 oraz art. 9. Kurs można rozpocząć 3 m-ce przed osiągnięciem wymaganego wieku.

Kurs na prawo jazdy kategorii D ? zakres godzinowy:

Zgodnie z wymowami formalnymi program kursu obejmuje minimum 20 godz. szkolenia teoretycznego i 60 godz. praktyki po kat. B oraz 40 godz. po kat. C.

W świetle nowego Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa istnieje możliwość łączenia kategorii prawa jazdy i prowadzenia ich w formie szkoleń równoległych. W takim przypadku liczba godzin praktycznych w programie kursu na kat. C i CE ulega zmianie ? zajęcia w kat. C są skrócone o 10 godzin praktycznych, a kurs może być ukończony po pozytywnym zaliczeniu egzaminu wewnętrznego z obu kategorii.

Podobna sytuacja ma miejsce przy równoległym szkoleniu na kat. D i DE. Liczba godzin praktycznej nauki do kierowania autobusem jest wówczas zmniejszona o 20.