Prawo jazdy E/B

Kierowanie pojazdami o dmc do 3,5 tony wymaga uzyskania prawa jazdy kat. B. Jeśli jednak ładowność takiego samochodu jest zbyt mała do realizowania zadań i konieczne jest wykorzystanie przyczepy, kierowca musi uzupełnić swoje uprawnienia. Kurs na przyczepę pozwala na zdobycie praktyki w prowadzeniu zespołu pojazdów o określonych parametrach. Uzyskana wówczas kategoria B+E pozwala zarówno na świadczenie usług przewozowych zespołem pojazdów, jak i na zabranie przyczepy kempingowej na wakacje. Jedną z branż, w której są niezbędne takie uprawnienia, jest serwis samochodowy. Kurs na lawetę pozwala na świadczenie usług w zakresie pomocy drogowej i transportu uszkodzonych pojazdów. To także doskonała inwestycja w przyszłość zawodową, dzięki czemu, możesz zdobyć niezbędne kwalifikacje, które pozwolą Ci pracować jako zawodowy kierowca lawety. Kierowca lawety to osoba odpowiedzialna za wiele różnych zadań. Przede wszystkim musi być w stanie sprawnie i bezpiecznie przewozić uszkodzone pojazdy. Ponadto powinien umieć ocenić stan techniczny pojazdu, aby móc podjąć właściwe działania w przypadku awarii.

Szkoła nauki jazdy Manewr we Wrocławiu oferuje szkolenia kierowców zawodowych oraz kursy na prawo jazdy wszystkich kategorii. Otwieramy również drzwi tym kierowcom, którzy już ukończyli kurs na prawo jazdy kat. B i chcą wzbogacić swoje umiejętności praktyczne o prowadzenie pojazdu z przyczepą.

Prowadzone przez nas kursy na prawo jazdy kategorii B+E dają kierowcy szerszy zakres uprawnień. Jednocześnie zwiększą też jego wartość dla pracodawcy.

Kurs na lawetę i przyczepę – uprawnienia

Kursanci, którzy wybiorą kurs na lawetę czy kurs na przyczepę w ramach kat B+E w ośrodku Manewr, uzyskają rzetelną wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Pozwoli ona na odpowiednie przygotowanie się do egzaminu państwowego.

Prawo jazdy kategorii B+E uprawnia do kierowania:

  • zespołem pojazdów składającym się z pojazdu określonego w kategorii B (dmc do 3,5 tony) oraz przyczepy, której rzeczywista masa całkowita nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego.
  • ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) oraz pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami) – zespół nie może składać się z więcej niż trzech pojazdów.

Prawo jazdy kategorii B+E – wiek kandydata na kierowcę:

Tak jak w przypadku kursów na prawo jazdy kategorii B, kurs na przyczepę (lawetę) w kategorii B+E może ukończyć osoba, która ukończyła 18 lat.

Kurs na prawo jazdy kategorii B+E – zakres godzinowy:

Zajęcia na kursie obejmują tylko 15 godz. praktyki.

Komu przyda się kurs na przyczepę?

Zgodnie z obowiązującym prawem, kurs na przyczepę jest obowiązkowy dla wszystkich kierowców, którzy poruszają się pojazdem z przyczepą ciężką – to znaczy taką, której waga przekracza 750 kg.

Kurs na przyczepę może okazać się niezbędny zarówno dla kierowców zawodowych, jak i amatorów. Dla tych pierwszych, posiadanie odpowiednich uprawnień jest często wymagane przez pracodawców, zwłaszcza gdy mowa o transporcie towarów czy usługach logistycznych. Kierowcy-amatorzy mogą natomiast potrzebować kursu na przyczepę ze względu na swoje hobby, takie jak jazda konno, żeglarstwo czy kemping. W takich przypadkach przyczepa jest niezbędna do przewozu sprzętu czy koni, a jej prowadzenie wymaga specjalistycznych umiejętności. Z tego względu, kurs na przyczepę powinien rozważyć każdy kierowca – nawet jeżeli na co dzień nie planuje korzystać z uprawnień, jakie daje prawo jazdy kategorii B+E. Manewry z przyczepą – nawet lekką – bardzo mocno różnią się od standardowej jazdy samochodem. Oznacza to, że w przypadku konieczności skorzystania z przyczepy (np. podczas remontu lub wakacji) niedoświadczony kierowca może stać się poważnym zagrożeniem dla siebie, swoich pasażerów i innych uczestników ruchu. Nie ryzykuj – zapisz się na kurs na przyczepę już dziś! Kolejną zaletą ukończenia kursu na przyczepę jest większa elastyczność w planowaniu podróży. Posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdu z przyczepą pozwala uniknąć konieczności wynajmowania większego samochodu czy korzystania z usług transportowych w przypadku potrzeby przewiezienia większej ilości towarów czy sprzętu, dzięki czemu, można zaoszczędzić czas oraz pieniądze, które można przeznaczyć na inne cele.

Zapraszamy na profesjonalne kursy na przyczepy i kursy na lawety na terenie Wrocławia!

Prawo jazdy E/B Prawo jazdy E/B