Metody dydaktyczne stosowane w trakcie kursów nauki jazdy

Metody dydaktyczne stosowane w trakcie kursów nauki jazdy

0 przez manadmin

Chociaż prowadzenie pojazdów mechanicznych w Polsce nie jest nowością, podobnie zresztą jak samo prawo jazdy czy poprzedzający je kurs jazdy, to metody nauczania w ich trakcie już tak. Dzisiejsze szkoły nauki jazdy korzystają z innych metod, niż robiły to ich poprzedniczki lata temu. Dzisiaj stawia się duży nacisk na zróżnicowanie materiałów i samych zajęć oraz na efektywność nauki. Na rynku istnieje tak duża konkurencja, że szkoły nauki jazdy muszą być na bieżąco z trendami, by sprostać oczekiwaniom nowych kursantów, szczególnie że od kilku lat prowadzone są regularne rankingi skuteczności szkół.

Jak wygląda cały kurs na prawo jazdy?

Jeszcze niedawno zajęcia teoretyczne w szkołach nauki jazdy wyglądały tak, że kursanci wysłuchiwali kilkugodzinnych wykładów pracowników szkoły i poza podręcznikami nie mieli możliwości utrwalenia wiedzy. Dziś stosuje się dodatkowo szereg materiałów video: zarówno tych, zamieszczonych na płycie dołączonej do podręcznika, jak autorskich materiałów szkół nauki jazdy. Dodatkowo często już w trakcie zajęć praktycznych, instruktor na bieżąco kontroluje stan wiedzy kursanta, przepytując go: ze znaków, rodzajów dróg, możliwości scenek sytuacyjnych na danym skrzyżowaniu itd. Poza tym coraz częściej oferuje się praktyczne zajęcia z przeprowadzania pierwszej pomocy. 

Podczas tzw., “jazd” kursanci dzisiejszych szkółek nauki jazdy mogą zazwyczaj uczyć się prowadzenia pojazdu w samochodzie, którego model odpowiada tym, którymi zdaje się później egzamin. To bardzo ważne, gdyż młodzi kierowcy potrzebują często czasu, by,”wyczuć” samochód. To też dodaje im pewności podczas egzaminu, co skutkuje często pozytywnym wynikiem.

Ponadto, po skończeniu części teoretycznej kursu, uczestnicy mogą korzystać z certyfikowanych testów sprawdzających wiedzę przed właściwym egzaminem teoretycznym. Dzięki temu czują się oni przygotowani i spokojniejsi, gdy stają przed wyzwaniem egzaminów w ośrodkach ruchu drogowego.

Niekiedy szkoły nauki jazdy dysponują dodatkowo tzw. alko- i narkogoglami, które imitują stan nietrzeźwości po różnych używkach. To bardzo ważne, by uczulać przyszłych kierowców na zachowywanie trzeźwości podczas prowadzenia samochodu.