Jak sprawdzić stan oleju silnikowego w aucie?

Jak sprawdzić stan oleju silnikowego w aucie?

Wyłącz przez manadmin

Olej silnikowy jest płynem niezbędnym w każdym samochodzie osobowym. Jakie funkcje pełni? Przede wszystkim przylegając do elementów ruchomych silnika, przyczynia się do redukcji tarcia. Dodatkowo jest niezastąpiony w procesie chłodzenie silnika, a przy tym odpowiada za uszczelnianie poszczególnych jego elementów. Co ważne, olej silnikowy pozwala także na oczyszczanie elementów silnika z zanieczyszczeń powstałych w czasie jazdy oraz zabezpiecza cały układ bez niszczeniem, w tym przed korozją. Nic więc dziwnego, że prawidłowy poziom oleju silnikowego ma ogromne znaczenie i że powinien on podlegać regularnej kontroli. W jaki sposób możemy sprawdzić jego poziom? Temat ten omawiamy w naszym artykule.  

Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego?

Jak należy sprawdzać poziom oleju silnikowego? Przede wszystkim warto pamiętać, że nasz pojazd powinien być zaparkowany na płaskiej powierzchni – tylko wtedy takie badanie będzie wiarygodne. Dodatkowo konieczne jest odczekanie, aż silnik ulegnie schłodzeniu – niekiedy trwa to nawet piętnaście minut. 

Przystępując do właściwego sprawdzania, konieczne jest otworzenie maski samochodu oraz wyciągnięcie bagnetu oznaczonego ikonką oleju silnikowego. Bagnet powinien zostać wytarty przy pomocy suchej, czystej szmatki lub papierowego ręcznika. Następnie konieczne jest ponowne włożenie go do otworu. Po wyjęciu możemy odczytać poziom oleju. Prawidłowe wskazanie to środek skali – poziom nie powinien być ani minimalny, ani maksymalny. Jeśli pierwsza próba nie była dla nas wiarygodna, możemy przeprowadzić ją ponownie (konieczne jest jednak staranne wytarcie bagnetu).

Oprócz samego poziomu oleju silnikowego ważne jest także zwrócenie uwagi na jego kolor. Właściwa barwa jest jasna, przezroczysta. Ciemny, pachnący benzyną olej może świadczyć o konieczności udania się do mechanika.

O czym należy pamiętać?

O czym jeszcze warto pamiętać jeśli chodzi o sprawdzanie poziomu oleju silnikowego w aucie? Przede wszystkim o tym, że chociaż większość produkowanych obecnie pojazdów posiada zaawansowane czujniki i systemy automatyczne, to dla pewności warto co pewien czas samodzielnie zweryfikować poziom oleju. Dodatkowo krótki test warto przeprowadzić za każdym razem, gdy planujemy dłuższą podróż – dzięki temu nic nie zaskoczy nas w czasie trasy.  

Jeśli okaże się, że poziom oleju silnikowego jest zbyt mały, to możemy oczywiście  przeprowadzić jego uzupełnienie. W tym celu warto posłużyć się lejkiem, który pomoże nam na zwiększenie dokładności. Należy także pamiętać, żeby nie przekroczyć maksymalnego wskazania, ponieważ taki stan nie jest korzystny dla naszego pojazdu. Ważnym czynnikiem jest także dobranie oleju wysokiej jakości, który wykorzystywaliśmy poprzednio.