5 podpowiedzi, jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem

5 podpowiedzi, jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem

0 przez blogadmin

Często słyszymy historie znajomych lub członków rodziny, który kilku-, a nawet kilkunastokrotnie podchodzili do egzaminu na prawo jazdy. Najczęściej przyczyną niepowodzenia były proste błędy popełniane przez początkujących kierowców. Jak ich uniknąć? Oto kilka praktycznych podpowiedzi:

Podpowiedź nr 1 ? nie śpiesz się

Pośpiech jest złym doradcą zarówno na placu manewrowym, jak i podczas jazdy na mieście. O zachowaniu spokoju należy pamiętać zwłaszcza na początku egzaminu ? wsiadamy do auta i powoli, starannie przygotowujemy się do jazdy. Prowadząc samochód, wykonujemy wszystkie manewry z odpowiednim wyprzedzeniem, bez nerwowych ruchów.

Podpowiedź nr 2

? nie popisuj się
Wielu kandydatów na kierowców, gubi chęć pokazania, jak pewnie czują się za kółkiem. Na egzaminie nie ma na to miejsca ? należy jeździć rozważnie i zgodnie z przepisami. Pamiętajmy, że przekroczenie dozwolonej prędkości, wymuszenie pierwszeństwa czy wyprzedzanie na podwójnej ciągłej oznacza koniec egzaminu.

Podpowiedź nr 3

? słuchaj poleceń
Do poleceń wydawanych przez egzaminatora nie należy podchodzić bezmyślnie, tylko trzeba je prawidłowo interpretować. Przed wykonaniem polecania, upewnimy się, czy dany manewr jest dozwolony, czy też oznakowanie drogowe wyklucza możliwość jego wykonania.

Podpowiedź nr 4

? akcentuj swoje ruchy
Egzaminatorzy dużą wagę przywiązują do zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym i pod tym względem również obserwują reakcje kandydatów na kierowców. Dlatego należy wyraźnie akcentować swoje ruchy, np. spojrzeć w lusterko wsteczne przed zmianą pasa ruchu czy odpowiednio wcześniej zwolnić przed przejściem dla pieszych.

Podpowiedź nr 5

? przed egzaminem ćwicz jak najwięcej
Trening czyni mistrza ? to powiedzenie doskonale sprawdza się w przypadku kandydatów na kierowców. Z czasem nabieramy pewności siebie za kierownicą i dopiero wtedy możemy skoncentrować się na obserwowaniu sytuacji drogowej, a nie myśleniu o tym, jak prawidłowo zmienić bieg. Z tego względu wiele osób, po ukończeniu 30-godzinnego kursu na prawo jazdy, wykupuje dodatkowe godziny nauki jazdy z instruktorem, które pozwalają na wyrobienie odpowiednich nawyków przy prowadzeniu samochodu.