Egzamin na prawo jazdy zimą? Dlaczego nie!
Większość kursantów obawia się zdawania egzaminu na prawo jazdy zimą. Pod koniec roku zwykle zmniejsza się liczba osób chętnych na kurs prawa jazdy w szkołach. Okazuje się jednak, że takie podejście jest zupełnie niesłuszne i niezrozumiałe dla instruktorów. Po pierwsze, zima to najlepszy moment, aby nauczyć się jazdy w trudnych warunkach. Po drugie, jako w przyszłości kursant jako kierowca będzie musiał poradzić sobie z różnymi sytuacjami na drogach, więc warto jak najwcześniej nabyć niezbędne do tego kompetencje, najlepiej pod okiem doświadczonego instruktora.
Co ciekawe, najwięcej wypadków drogowych ma miejsce nie zimą czy jesienią, gdy warunki atmosferyczne są gorsze, ale wiosną i latem. Dlaczego? Dobre warunki drogowe sprawiają, że kierowcy są mniej ostrożni, a często nawet jeżdżą bardziej brawurowo. Jesienią i zimą jezdnie są mokre, pokryte śniegiem, dni krótkie, często pojawia się mgła i widoczność jest utrudniona, ale to właśnie wtedy jeździmy ostrożnie i bardziej przewidująco.
Nie bój się egzaminu na prawo jazdy zimą!
Nie należy obawiać się egzaminów na prawo jazdy zimą. O ile warunki na drogach mogą być trudniejsze, o tyle sam egzamin może okazać się łatwiejszy. Przede wszystkim ostrożność egzaminowana, podobnie jak wszystkich innych kierowców, będzie znacznie większa. Po drugie na ośnieżonej nawierzchni znacznie trudniej przekroczyć dozwoloną prędkość. Co więcej, z powodu śniegu zmniejsza się liczba dogodnych miejsc do sprawdzania umiejętności parkowania, więc najczęściej egzaminatorzy ograniczają się wyłącznie do dużych placów miejskich. Jak się zatem okazuje, co potwierdzają liczne statystyki, śnieg zamiast utrudniać, może ułatwić zdanie egzaminu na prawo jazdy.
Jeśli zatem czeka cię egzamin na prawo jazdy zimą, nie powinieneś od razu wpadać panikę ani reagować zbytnim stresem. Pamiętaj, że leżący śnieg, zakrywający linie poziome czy mgła utrudniają widoczność zarówno egzaminowanemu, jak i egzaminatorowi. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku ostrożność i umiejętność panowania nad każdą sytuacją.