Ile czasu może trwać egzamin na prawo jazdy?

Ile czasu może trwać egzamin na prawo jazdy?

0 przez manadmin

Wiele osób przyznaje, że egzamin na prawo jazdy był jednym z najbardziej stresujących momentów w ich życiu. Nic więc dziwnego, że każdy przed kim stoi to zadanie, chce szybko pokazać swoje umiejętności i osiągnąć cel – zdobyć wymarzone uprawnienia. Czy przepisy określają, ile czasu może trwać egzamin praktyczny? Czy podana jest dolna lub górna granica? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Ile czasu trwa egzamin?

Jak długo może trwać egzamin praktyczny? Okazuje się, że przepisy nie określają jego maksymalnej długości. Nie oznacza to oczywiście, że jazda może przeciągać się w nieskończoność. Cały przebieg egzaminu rejestrują przecież kamery, a sam egzaminator musi stawić się w WORD-zie, by rozpocząć ten sam proces z innymi kandydatami. Jednocześnie oczywiste jest, że egzamin ma na celu sprawdzenie naszych umiejętności, a to możliwe jest tylko dzięki starannej obserwacji naszych zachowań w różnych sytuacjach. Dlatego uśredniony czas trwania egzaminu praktycznego to około czterdziestu minut. Przyjmuje się, że okres ten umożliwia osobie zdającej wykonanie wszystkich zadań, a egzaminatorowi – określenie naszych predyspozycji do prowadzenia pojazdów.

Co ciekawe w czasie egzaminu istnieje zadanie, dla którego przewidziano sztywne ramy czasowe. Chodzi o etap „Przygotowanie do jazdy, sprawdzenia stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy”. Może on potrwać maksymalnie pięć minut.   

Warto także wspomnieć o pewnym wyjątku, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury (§ 23 ust. 1 pkt 3 wspomnianego rozporządzenia). Z zawartych w nim przepisów wynika, że egzaminator może zakończyć egzamin po upływie dwudziestu pięciu minut, jeżeli zostały wykonane wszystkie wymagane zadania egzaminacyjne, a wynik egzaminu jest pozytywny.

Dlaczego tak długo?

Wiele osób może się zastanawiać, dlaczego część praktyczna trwa tak długo. Warto jednak pamiętać, że składa się ona z kilku części, a każda z nich wymaga określonego czasu. 

Egzamin praktyczny rozpoczyna się od sprawdzenia naszej wiedzy o zasadach funkcjonowania pojazdów. Egzaminator w określony sposób zadaje pytania dotyczące budowy samochodu, a także działania świateł pozycyjnych lub postojowych, świateł mijania, świateł drogowych, świateł hamowania, świateł cofania, świateł kierunkowskazów, świateł awaryjnych, czy świateł przeciwmgłowych tylnych. Inne przykładowe zadania to ustawienie fotela, zagłówka, lusterek, zapięcie pasów bezpieczeństwa, włączenie świateł, sprawdzenie, czy drzwi są zamknięte. Część praktyczna obejmuje także manewry, takie jak jazda po łuku oznaczonym pasem, jazda oznaczonym pasem do przodu i do tyłu, a także ruszanie na wzniesieniu z użyciem hamulca ręcznego. 

Kolejna część obejmuje poruszanie się “po mieście”. Ocenie podlega wykonywanie manewrów na drodze, zachowanie wobec innych uczestników ruchu, reagowanie w momencie zagrożenia, a także swobodne i zgodne z zasadami używanie pojazdu.

Nasza oferta

Chociaż egzamin na prawo jazdy wiąże się z dużym stresem, to w czasie jego trwania nie warto się śpieszyć. Jedynym słusznym zachowaniem jest opanowanie nerwów i poleganie na zdobytych w czasie kursu umiejętnościach. Jeśli skorzystasz z oferty naszej szkoły jazdy, o wynik egzaminu nie musisz się martwić!

Dlaczego warto wybrać właśnie nas? Przede wszystkim dlatego, że już od lat zajmujemy się organizacją i prowadzeniem kursów z nauki jazdy. Od początku działalności naszym celem jest jak najskuteczniejsze przekazywanie wiedzy kursantom oraz tworzenie doskonałych warunków do utrwalania jej w praktyce. Systematycznie uzupełniamy wyposażenie w materiały dydaktyczne i ulepszamy metody nauczania. Co ważne, dysponujemy pojazdami takimi jak te, które są wykorzystywane podczas egzaminów w ośrodkach WORD. Już dziś sprawdź naszą ofertę!