Jak parkować? ? praktyczne porady

Jak parkować? ? praktyczne porady

1 przez clearsense

Jednym z podstawowych manewrów, który muszą opanować przyszli kierowcy, jest parkowanie. Umiejętności w tym zakresie doskonale weryfikuje egzamin na prawo jazdy, podczas którego kandydaci na kierowców zostaną poproszeni o wykonanie parkowania skośnego przodem, prostopadłego przodem i/lub równoległego tyłem. Jak nauczyć się tych technik parkowania?

Parkowanie przodem

Parkowanie przodem jest dużo prostsze niż parkowanie tyłem. Podstawą sukcesu przy wykonywaniu tego manewru jest prawidłowe ustawienie samochodu ? takie, które daje nam możliwie najwięcej miejsca przy skręcaniu. Jeśli wejdziemy w zakręt szerokim łukiem, będziemy mieli czas na ewentualną korektę toru jazdy samochodu i zatrzymamy się dokładnie tam, gdzie planowaliśmy. Natomiast jeśli podjedziemy zbyt blisko innych aut stojących na parkingu i zawęzimy sobie toru wjazdu, parkowanie może zakończyć się niepowodzeniem.

Bardzo ważne jest, aby zmieścić się w miejscu przeznaczonym na zatrzymanie pojazdu ? między dwoma innymi autami lub pomiędzy liniami wyznaczającymi miejsce postojowe.
Pamiętajmy też o tym, aby wszystkie manewry parkowania wykonywać z minimalną prędkością.

Parkowanie równoległe tyłem

Podobnie jak w przypadku parkowania przodem, tak i przy parkowaniu równoległym tyłem kluczowe znaczenie ma prawidłowe ustawienie naszego samochodu ? w odległości około metra od pojazdu, za którym zamierzamy się zatrzymać. Po zajęciu prawidłowej pozycji, możemy rozpocząć parkowanie. Polega ono na powolnym cofaniu przy jednoczesnym skręceniu kierownicy o 180 stopni. Kierownicę prostujemy, gdy znajdziemy się w połowie długości zaparkowanego auta. Powoli wjeżdżamy na miejsce parkingowe za nim, kontrolując w lusterku bocznym tor jazdy. Staramy się zaparkować w jednej linii, prostopadle do krawężnika.

Parkowanie równoległe tyłem sprawia początkujących kierowcom najwięcej kłopotów, jednak nie ma się czego obawiać ? umiejętność takiego zatrzymywania pojazdu można wyćwiczyć podczas kursu na prawo jazdy.