Jak prowadzić auto zimą?

Jak prowadzić auto zimą?

0 przez clearsense

Podstawą bezpiecznej jazdy zarówno zimą, jak i latem jest zachowanie zdrowego rozsądku za kierownicą. W zimowych warunkach mamy dużo gorszą przyczepność do drogi, dlatego nie możemy pozwolić sobie nawet na najmniejszą chwilę dekoncentracji.

Przygotowaliśmy dla Was kilka porad, które ułatwią prowadzenia samochodu na zaśnieżonej lub oblodzonej nawierzchni.

Wolniej i delikatniej

Wsiadając za kierownicę zimą, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, żeby dostosować prędkości do panujących warunków. Innymi słowy ? należy jechać wolniej niż latem.

Co równie ważne, wszystkie manewry powinniśmy wykonywać staranniej i delikatniej. Stopniowo redukujemy prędkość, jak i ostrożnie ją zwiększamy. Unikamy gwałtownych ruchów, które mogą spowodować utratę przyczepności kół i doprowadzić do poślizgu. O ile to możliwe, w zakręty wjeżdżamy jak najszerszym kątem i nie przyśpieszamy w trakcie ich pokonywania.

Ostrożnie korzystamy z hamulca. Zbliżając się do skrzyżowania, stopniowo redukujemy prędkość. Możemy hamować silnikiem, gdyż taki sposób wytracania prędkości sprawdza się na śliskiej nawierzchni. Nie jeździmy natomiast na luzie, bo wówczas nie kontrolujemy tego, co dzieje się z autem.

W trudnych, zimowych warunkach ze zdwojoną mocą obowiązuje zasada ograniczonego zaufania względem innych uczestników ruchu drogowego. Przede wszystkim zachowujemy duży, bezpieczny odstęp od pojazdu jadącego przed nami, jak i uważnie obserwujemy samochody widoczne we wstecznym lusterku. Zdrowym rozsądkiem należy wykazać się zwłaszcza przy wyprzedzaniu innych pojazdów ? stopniowo zmieniamy pasu ruchu, najpierw lewe koła, potem prawe.

Trening czyni mistrza

Prowadzenie samochodu zimą wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli nie przechodziliśmy kursu na prawo jazdy tą porą roku, przed wyruszeniem na miasto warto udać się na plac manewrowy. Możemy tam na spokojnie przećwiczyć swoje umiejętności oraz sprawdzić, jak auto zachowuje się na oblodzonej i zaśnieżonej powierzchni.