Jak skręcać w lewo na skrzyżowaniach?

Jak skręcać w lewo na skrzyżowaniach?

0 przez manadmin

Nauka zasad drogowych początkowo bywa skomplikowana. Niemniej jednak opanowanie reguł i poznanie znaczeń znaków drogowych jest konieczne nie tylko do zdania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje kierowcy, ale przede wszystkim do bezpiecznego poruszania się po drodze. Każdy kierowca jest inny i każdy w trakcie kursu prawa jazdy może mieć kłopot z innymi manewrami. Okazuje się jednak, że najczęściej wątpliwości kierowców budzi skręt w lewo na skrzyżowaniu. Nie wszyscy wiedzą, jak go prawidłowo wykonać, by uniknąć kolizji. I choć obowiązujące reguły jazdy zależą od specyfiki, wielkości i konfiguracji skrzyżowań, warto zapoznać się z kilkoma kluczowymi zasadami.

W poniższym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym nie popełnisz prostych błędów na drodze. Jeśli jednak po ich przeczytaniu, nadal będziesz mieć wątpliwości co do poprawnego wykonywania manewru skrętu w lewo na skrzyżowaniach, skorzystaj z oferty jazdy doszkalającej. W trakcie takich spotkań z instruktorem możesz utrwalić zdobyte umiejętności oraz poszerzyć wiedzę w zakresie, który budzi Twoje wątpliwości.

Zasady skrętu w lewo na skrzyżowaniach

Skręcanie w lewo wymaga odpowiedniego ustawienia pojazdu jeszcze przed wjazdem na skrzyżowanie, dzięki temu można znacznie ułatwić sobie wykonanie manewru. Tym samym poruszając się po kilkupasmowej drodze, musisz zająć pas przeznaczony do skrętu. Zwykle odpowiednio oznacza się go namalowanymi na jezdni strzałkami, dlatego na tego rodzaju skrzyżowaniach kierowcy nie powinni mieć problemów z kierunkiem jazdy. Na jezdni nieoznaczonej, najczęściej dwupasmowej powinieneś z kolei ustawić się, jak najbliżej osi jezdni. Na drodze jednokierunkowej natomiast możesz swobodnie dojechać do lewej krawędzi jezdni. Kiedy wjeżdżasz na skrzyżowanie, nie zapominaj również o tym, by zmniejszyć prędkość jazdy oraz dostosować się do znaków sygnalizujących pierwszeństwo przejazdu.

Po wjeździe na skrzyżowanie kierowcy mogą zastosować jedną z metod skrętu w lewo spośród skrętu bezkolizyjnego i kolizyjnego. Ta pierwsza charakteryzuje się tym, że mijające się pojazdy zaczynają się odchylać w lewo jeszcze zanim miną geometryczny środek skrzyżowania prawym bokiem pojazdu. Przy skręcaniu kolizyjnym natomiast kierowcy skręcają za środkiem skrzyżowania i mijają je lewym bokiem. Niekiedy na skrzyżowaniach umieszczone są specjalne żółte tablice informujące o sposobie wykonywania manewru, do których musisz się zastosować. Pamiętaj też, że na skrzyżowaniach z sygnalizatorami kierunkowymi zawsze obowiązuje bezkolizyjna metoda wykonywania skrętu. W sytuacji, gdy nie ma żadnych oznaczeń, wybór metody zależy od kierowcy, który powinien obserwować zachowania pozostałych użytkowników jezdni.

Po przejechaniu skrzyżowania ważne jest również zajęcie odpowiedniego pasa po zjeździe. To jedna z tych kwestii, która również generuje niejasności. Co istotne, jeśli możliwe jest wykonanie skrętu w lewo tylko z jednego pasa, możesz zakończyć manewr na dowolnym pasie na drodze kilkupasmowej. Jeśli jednak manewr wykonuje kilku kierowców jednocześnie, korzystając z kilku przeznaczonych do skrętu w lewo pasów drogowych, wówczas koniecznie należy zająć pas, z którego się wyrusza. Przykładowo, kierowca jadący lewym pasem zajmuje pas lewy, a prawym, prawy. Na większych jezdniach środkowy pas powinien pozostawać wolny. W przypadku, gdy jednak dwóch kierowców po zjeździe ze skrzyżowania chce go zająć, pierwszeństwo ma zawsze ten znajdujący się po prawej stronie.