Jak zostać kierowcą autobusu?
Wiele osób każdego dnia korzysta z transportu autobusowego. Dojeżdżamy w ten sposób do większego miasta, docieramy do szkoły, na uczelnię, do pracy, słowem – w wyznaczone miejsce. Rzadko jednak zastanawiamy się, jakie umiejętności musi posiadać osoba, którą widzimy za kierownicą pojazdu. A wymagania stawiane kierowcom autobusów nie są małe! Jak więc można zacząć swoją przygodę w tym zawodzie? Jakie wymagania trzeba spełniać? I jakie zalety ma praca w tym charakterze? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł.
Jakie wymagania trzeba spełniać?
Aby zostać kierowcą autobusu, należy spełniać pewne wymagania. Przede wszystkim konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, czyli jednego z najpopularniejszych uprawnień. Ważne jest też należenie do określonej grupy wiekowej – osoba ubiegająca się o to stanowisku powinna mieć przynajmniej dwadzieścia cztery lata. By stać się posiadaczem prawa jazdy kategorii D, niezbędne jest także uzyskanie pozytywnego orzeczenia psychologicznego i lekarskiego, ukończenie szkolenia oraz zdanie egzaminów państwowych.
Oprócz wymagań prawnych istnieją także wymagania nieformalne, które mają ścisły związek z późniejszym wykonywaniem zawodu. Chodzi przede wszystkim o cechy charakteru, którymi powinien wyróżniać się kierowca autobusu. Które z nich warto wymienić? Chodzi przede wszystkim o odpowiedzialność, odporność na stres i dbałość o szczegóły. Osoba kierująca pojazdem powinna mieć także określone predyspozycje w zakresie kontaktu z ludźmi, a w szczególności ze zróżnicowaną grupą pasażerów. Konieczna jest wiedza na temat tego, jak pomóc poszczególnym klientom, co można dla nich zrobić, czy nawet, jak uspokoić kogoś, kto zachowuje się w nieodpowiedni sposób. Warto też pamiętać, że kierowanie autobusem może niekiedy wiązać się z codziennym pokonywaniem tej samej trasy. Czy taka opcja będzie dla nas satysfakcjonująca?
Z drugiej strony, kierowca bierze odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich pasażerów, dlatego tak ważne są refleks i pełna koncentracja. Wydarzenia na drodze potrafią zaskoczyć, a zachowanie innych uczestników ruchu może zmienić się błyskawicznie. Przed rozpoczęciem szkolenia warto więc zastanowić się: jak reagujemy w sytuacjach stresowych? Czy umiemy szybko podejmować decyzje?
Kurs na kierowcę autobusu
Jak już wspomnieliśmy, do kierowania autobusem upoważnia specjalna kategoria prawa jazdy, czyli kategoria D. Jak możemy zdobyć taki dokument? Oczywiście konieczne jest odbycie stosownego kursu. Zanim to jednak nastąpi, musimy dopełnić wszystkich formalności, w tym złożyć w starostwie zgodnym z miejscem zameldowania przewidziany w takim wypadku wniosek, wykonać zdjęcie w odpowiednim formacie, otrzymać orzeczenie lekarskie, a także orzeczenie psychologiczne. Na tej podstawie możemy rozpocząć kurs prawa jazdy.
Aby kierowanie autobusem stało się naszym sposobem na życie, konieczne jest dodatkowo uzyskanie tzw. kwalifikacji wstępnej. Tylko w takim wypadku w naszych dokumentach widoczny będzie wpis zawierający oznaczenie 95, który uprawnia nas do legalnego przewozu osób i towarów. W większości przypadków możliwe jest równoległe zdobywanie obu tych uprawnień, dzięki czemu oszczędzamy swój czas, a niejednokrotnie także pieniądze.
Co obejmuje kwalifikacja wstępna? Składa się ona z dwustu sześćdziesięciu godzin zajęć teoretycznych, szesnastu godzin indywidualnej jazdy w ruchu drogowym oraz czterech godziny ćwiczeń na płycie poślizgowej. By zapisać się na kurs, wystarczy wnieść odpowiednią opłatę. Istnieje także możliwość skorzystania z kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej dla kategorii D, która obejmuje sto trzydzieści godzin zajęć teoretycznych, osiem godzin jazdy indywidualnej oraz dwie godziny jazdy po płycie poślizgowej. Warunkiem jest ukończenie dwudziestu trzech lat i zdania egzaminu przed powołaną komisją.
Dlaczego warto?
Skoro więc praca w charakterze kierowcy autobusu wiąże się z koniecznością zdobycia tak wielu uprawnień, to czy warto podejmować starania? Oczywiście! Jeśli posiadamy wspomniane już predyspozycje i chcemy rozwijać się w tym kierunku, to prowadzenie autobusu może być dla nas spełnieniem marzeń.
Prawo jazdy kategorii D i kwalifikacja wstępna otwierają przed nami nowe możliwości i umożliwiają pracę w wielu miejscach. Kierowca kategorii D może pracować zarówno w zakładach komunikacji miejskiej, jak i w firmach działających międzynarodowo, czy międzymiastowo. Zachęcające mogą być zarobki, których wysokość jest uzależniona od wymiaru naszej pracy i od firmy, w której znajdziemy zatrudnienie. Kierowanie autobusem daje nam także możliwość poznawania nowych, często ciekawych osób, a także możliwość odwiedzania miejsc na całym świecie.
Kategoria D – nasza oferta
Warto jednak pamiętać, że zdanie wymaganych egzaminów to jedno, a sprawne i bezpieczne kierowanie autobusem to coś zupełnie innego. Dlatego jeśli chcesz zdobyć potrzebne umiejętności i pracować na najwyższym poziomie, wybierz szkołę, która zadba o wszystkie Twoje kompetencje.
Prawo jazdy na autobus, czyli prawo jazdy kategorii D jest uzupełnieniem oferty szkoleniowej szkoły nauki jazdy Manewr. To doskonałe szkolenie, które przygotuje Cię do wykonywania zawodu kierowcy autobusu zarówno w transporcie krajowym czy międzynarodowym, jak i w komunikacji miejskiej. Zdobyte umiejętności możesz następnie wykorzystać podczas obsługi wycieczek, wesel i innych imprez okolicznościowych. Zgodnie z wygami formalnymi program kursu obejmuje minimum dwadzieścia godzin szkolenia teoretycznego i sześćdziesiąt godzin praktyki po kategorii B oraz 40 godzin po kategorii C.
Dlaczego nasza szkoła jazdy?
Dlaczego warto wybrać właśnie nas? Przede wszystkim dlatego, że jak twierdzą sami kursanci, szkolimy według najwyższych standardów. Od początku działalności naszym celem jest jak najskuteczniejsze przekazywanie wiedzy kursantom oraz tworzenie jak najlepszych warunków do jej utrwalania w praktyce. Posługujemy się najwyższej jakości materiałami dydaktycznymi i stale doskonalimy nasze metody nauczania. Dysponujemy pojazdami, które możesz spotkać podczas egzaminów w ośrodkach WORD, dzięki czemu uzyskanie stosownych dokumentów staje się jeszcze prostsze. W rankingu zdawalności stworzonym przez ośrodek egzaminacyjny na 101 placówek nasza szkoła jazdy we Wrocławiu zajmuje jedno z czołowych miejsc. Brzmi dobrze? Nie czekaj i już dziś sprawdź naszą ofertę!