Jazda na suwak i korytarz życia. Nowe przepisy drogowe

Jazda na suwak i korytarz życia. Nowe przepisy drogowe

0 przez manadmin

Od 6 grudnia 2019 roku weszły w życie nowe przepisy obowiązujące kierowców ? jazda ?na suwak? i tworzenie ?korytarzy życia?. Co oznaczają te terminy i jak się stosować do nowych regulacji? O tym w poniższym wpisie.

Jazda ?na suwak?

Jazda ?na suwak?, czyli naprzemienne włączanie się do ruchu ma na celu zwiększenie płynności ruchu drogowego. Polega na zachowaniu odpowiedniej kolejności przejazdu w sytuacji, kiedy co najmniej dwa pasy łączą się w jeden. Według nowych przepisów, kiedy wszystkie pasy drogi są zapełnione, samochód dojeżdżający do końca zanikającego pasa ma pierwszeństwo przejazdu przed tym, który znajduje się na pasie głównym. Ze zmienionej zasady pierwszeństwa nie może skorzystać osoba, która chciałaby zmienić pas przed dojechaniem do końca pasa, który się kończy. W przypadku trzech pasów ruchu, samochody z pasów zewnętrznych przejeżdżają na zmianę raz z prawej, raz lewej. Podczas kursów na prawo jazdy w Szkole Jazdy Manewr uczymy właściwego zachowania się na drodze, w tym oczywiście prawidłowej jazdy ?na suwak?.

Korytarz życia

Korytarz ratunkowy, zwany też ?korytarzem życia? to umowny pas ruchu przeznaczony dla pojazdów uprzywilejowanych, których celem jest jak najszybsze dotarcie do osób potrzebujących pomocy. Przepis o tzw. korytarzu życia powstał po to, by wszyscy uczestnicy ruchu drogowego wiedzieli, w jaki sposób się zachować, kiedy przez zator drogowy próbuje przedostać się karetka pogotowia ratunkowego, policja, straż pożarna na sygnale, ale też np. służby autostradowe jadące do miejsca wypadku. W myśl nowych przepisów pojazdy poruszające się lewym pasem mają obowiązek zjechania maksymalnie na lewą stronę, a pojazdy poruszające się innymi pasami, na prawą stronę tak, by umożliwić swobodny przejazd służbom ratunkowym. Równocześnie kierujący pojazdem uprzywilejowanym ma obowiązek korzystania z utworzonego ?korytarza życia? i nie może jechać np. buspasem. Wprowadzone zmiany mają na celu skrócenie czasu przejazdu służb ratowniczych, a tym samym zwiększenie szans na przeżycie osób potrzebujących pomocy.