Kobieta w ciąży za kierownicą
Czy kobieta w ciąży może prowadzić pojazd? Może, ale pod warunkiem, że stosuje się do zasad, które mają szczególnie chronić życie matki i jej dziecka. Lekarze odradzają jednak prowadzenie samochodu w zaawansowanej ciąży. Zauważa się również, że wiele kobiet decyduje się na kurs prawa jazdy podczas pierwszego czy drugiego trymestru. Przeczytajcie, o czym muszą pamiętać ciężarne przed prowadzeniem auta.
Dlaczego lepiej nie prowadzić auta w zaawansowanej ciąży?
W trzecim trymestrze brzuch ciężarnej jest spory i trudno wówczas dobrze zapiąć pas, ale też ogranicza on możliwości ruchowe kobiety za kierownicą. Do drugiego trymestru nie ma natomiast z tym problemu. Pasy bezpieczeństwa nie naciskają wówczas na brzuch. W zaawansowanej ciąży natomiast kobieta powinna zajmować raczej miejsce w samochodzie jako pasażer na tylnym siedzeniu, oczywiście z wyłączonymi poduszkami powietrznymi.
Podróż ciężarnej
Kobieta w ciąży, która kieruje autem na dłuższej trasie, musi robić sobie dość częste przerwy, najlepiej co godzinę. Nie tylko po to, by skorzystać z toalety, ale także, żeby odciążyć kręgosłup oraz rozprostować mięśnie i stawy. Na drodze natomiast powinna przyjąć technikę jazdy defensywnej, a więc szczególnie ostrożną i przewidującą ruchy innych uczestników ruchu. Zakazana jest szybka jazda i ciągłe wyprzedzanie. Kobieta powinna zminimalizować ryzyko trudnych sytuacji na drodze i prowadzić auto przede wszystkim bezpiecznie. Ważne jest też, aby nie decydowała się na jazdę za kółkiem w przypadku słabego samopoczucia.
Postawa za kierownicą
Ciężarna za kierownicą powinna trzymać obie ręce na kierownicy i przyjąć styl jazdy raczej spokojny ? unikać gwałtownych ruchów i nagłego hamowania. Jej pozycja za kółkiem musi być wyprostowana, a fotel ustawiony w ten sposób, aby brzuch nie był uciskany przez kierownicę. Najbezpieczniejsza odległość od niej to 30 cm.