Parkowanie równoległe. Prostsze niż myslisz
Kierowanie samochodem to obecnie jedna z najbardziej popularnych umiejętności. Daje nam ona poczucie niezależności i umożliwia sprawne przemieszczanie do wyznaczonego miejsce. Wpływa nawet na naszą pracę i sprawia, że jesteśmy lepiej postrzegani. Niestety, często nawet osoby, które od lat posiadają prawo jazdy, nie potrafią wykonać niektórych podstawowych manewrów, takich jak np. parkowanie równoległe. Czy jest jakaś recepta na powodzenie w tej kwestii? I jak nauczyć się sprawnego wykonywania tego manewru w różnych sytuacjach? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
O czym pamiętać?
Podstawowa zasada, która ułatwia parkowanie, brzmi: nie warto się śpieszyć. Manewr należy wykonać w umiarkowanym tempie, tak by z jednej strony nie utrudniać poruszania się innym kierowcom, a z drugiej uniknąć nadmiernego stresu, czy nawet stłuczki. Przy przemyślanych ruchach łatwiej jest też wykonać ewentualną korektę.
Druga zasada odnosi się do tego, by uważnie obserwować otoczenie. Bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu jest przecież priorytetem. Jeśli więc zamierzamy wykonać manewr parkowania równoległego, ważne jest odpowiednio wczesne użycie kierunkowskazów. Początkowo warto też wybierać mniej uczęszczane drogi, na których panuje niewielki ruch. Dzięki temu zyskamy możliwość spokojnego zatrzymania się i opanowania nowej umiejętności.
Należy także pamiętać, że każda sytuacja jest inna. Kierując się podstawowymi zasadami parkowania, warto jednocześnie realistycznie oceniać panujące warunki. Główne czynniki to wielkość dostępnej przestrzeni, wymiary naszego pojazdu, czy sposób parkowania pozostałych aut. Jeśli mamy wrażenie, że zatrzymaliśmy się niewłaściwe, warto wysiąść i sprawdzić położenie naszego samochodu. W razie potrzeby możemy wykonać większą lub mniejszą korektę. Jest to ważne, ponieważ uniemożliwienie wyjazdu z miejsca postojowego innemu uczestnikowi ruchu grozi mandatem, a nawet odholowaniem auta.
Parkowanie równoległe – jak wykonać?
Jak więc krok po kroku wykonać parkowanie równoległe? Przede wszystkim należy włączyć kierunkowskaz i jasno zasygnalizować nasze zamiary. Następnie konieczne jest ustawienie auta równolegle do pojazdu, za którym chcemy zaparkować i zatrzymanie się tak, by boczne lusterko znajdowało się na wysokości jego przedniego obrysu. Co dalej? Należy spokojnie włączyć bieg wsteczny i zacząć powoli, kontrolując otoczenie, jechać do tyłu. Warto zachować przy tym spokój i korzystać z tzw. półsprzęgła. Cofając się, należy wykonać obrót kierownicą w momencie, gdy tylne koła naszego auta znajdą się na wysokości tylnego zderzaka samochodu, który jest dla nas punktem odniesienia. W większości przypadków przyjmuje się, że jest to jeden obrót o około trzysta sześćdziesiąt stopni. Gdy nasz pojazd jest już ustawiony pod kątem blisko czterdziestu pięciu stopni względem krawężnika, możemy wyprostować kierownicę. Kolejna zasada mówi, że im mniej miejsca do parkowania, tym szybciej należy tego dokonać. Na każdym etapie ważne jest upewnianie się, czy nie zahaczamy o obiekty znajdujące się w naszym pobliżu.
Wsparcie dla kierowców
Jak widać, jeśli parkowanie równoległe nie jest naszą mocną stroną, to nic straconego! Jest to umiejętność, którą można wyćwiczyć i opanować do perfekcji. Tym bardziej że istnieją pewne udogodnienia, które ułatwiają cały proces. O czym mowa?
Niewiele osób wie, że w 2018 roku wprowadzono zmiany prawne, które zagwarantowały poszerzenie miejsc postojowych o dwadzieścia centymetrów. To odległość, która zdecydowanie ułatwia wykonywanie manewrów, szczególnie takich, jak parkowanie równoległe, gdzie pojazdy znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Jednak to nie wszystko. Abu ułatwić parkowanie opracowywane są także coraz nowsze technologie, które pozwalają na określenie odległości od przeszkody. Chodzi o popularnego asystenta parkowania, który w większości modeli jest już podstawą wyposażenia. Dzięki odpowiednio rozmieszczonym czujnikom i mini kamerom możliwe jest sprawne wykonanie całego manewru.
Profesjonalne wsparcie
Niestety, brak umiejętności w zakresie parkowania jest często wynikiem złego wyboru szkoły nauki jazdy. To przecież na etapie szkolenia przygotowującego do egzaminu dowiadujemy się, jak prowadzić samochód tak, by wykorzystywać swoje umiejętności także w prawdziwym życiu. Jeśli planujesz kurs na prawo jazdy i nie chcesz popełniać błędów, wybierz Szkołę Jazdy Manewr!
Dlaczego warto wybrać właśnie nas? Przede wszystkim dlatego, że działamy już od lat, a naszym celem jest skuteczne przekazywanie wiedzy kursantom i tworzenie doskonałych warunków do testowania teorii w praktyce. Nasza szkoła ciągle się rozwija, dzięki czemu każda godzina spędzona z naszymi instruktorami zapada w pamięć i sprawia, że stajesz się coraz lepszym kierowcą. Już dziś sprawdź naszą ofertę i wybierz profesjonalną pomoc.